بطری پلاستیکی اسپری دار را می توانید از شمال ایران ارزان بخرید

بطری های PET و بطری پلاستیکی اسپری دار طبقه بندی شده پس از مصرف، صاف شده، به صورت عدل فشرده می شوند و برای فروش به شرکت های بازیافت عرضه می شوند.

PET بی رنگ/آبی روشن پس از مصرف، قیمت فروش بالاتری نسبت به بخش های آبی و سبز تیره تر دارد.

کسر رنگ مخلوط کمترین ارزش را دارد زیرا برخلاف آلومینیوم، استانداردهای کمی در مورد رنگ PET وجود دارد.

بر خلاف انواع شفاف، PET با ویژگی‌های رنگی منحصربه‌فرد فقط برای سازنده خاصی که از آن رنگ استفاده می‌کند مفید است.

برای تأسیسات بازیابی مواد، بطری های PET رنگی دلیلی برای نگرانی هستند زیرا می توانند بر قابلیت مالی بازیافت چنین موادی تأثیر بگذارند.

Plastics Recyclers Europe (PRE، بروکسل، بلژیک)، که افزایش رنگ‌های مختلف PET مشکل‌ساز خواهد بود، زیرا هیچ بازاری برای آنها در شرایط بازیافت فعلی وجود ندارد.

فرآیندهای بازیافت
عدل‌های متشکل از PET عمدتاً یک رنگ به کارخانه‌هایی تحویل داده می‌شوند که در آنجا بطری‌ها ممکن است با فرآیندهای مختلفی پردازش شوند تا آنها را به مواد اولیه قابل استفاده تبدیل کنند.

روش ارجح برای بازیافت این جریان، بازیافت مکانیکی است، فرآیندی که در آن رزین دوباره ذوب می‌شود، فیلتر می‌شود و اکسترود می‌شود یا به محصولات جدید PET، مانند بطری‌ها،  فیلم‌ها تسمه یا الیاف قالب‌گیری می‌شود.

اگر ماده اولیه PET برای بازیافت مکانیکی به اندازه کافی خالص نباشد، از بازیافت شیمیایی برگشت به مونومرها یا الیگومرها استفاده می شود. ترفتالیک اسید (PTA) یا دی متیل ترفتالات (DMT) و اتیلن گلیکول (EG) یا بیس (2-هیدروکسی اتیل) ترفتالات (BHET) محصولات واکنش محبوب هستند.

برای بازیافت فیزیکی، به ویژه برای کاربردهای بازیافت در تماس با مواد غذایی، مرتب سازی و تمیز کردن دقیق مورد نیاز است.

برای مثال، در سوئیس، مراحلی که بطری‌ها دنبال می‌کنند به شرح زیر است (فرآیندهای مشابه در جاهای دیگر استفاده می‌شود):

فلوتاسیون (که مواد با چگالی کمتر از 1 را جدا می کند، به ویژه درپوش های پلی اتیلن و حلقه های ضد دستکاری) و ته نشینی

این فلیک برای اکستروژن فیبر مناسب است. برای بازیافت “بطری به بطری” مراحل اضافی زیر برای اصلاح وزن مولکولی و رعایت مقررات تماس با مواد غذایی لازم است:

فیلتراسیون مذاب معمولاً برای حذف آلاینده ها از مذاب های پلیمری در طول فرآیند اکستروژن استفاده می شود.[16] یک جداسازی مکانیکی از آلاینده ها در دستگاهی به نام «تغییر صفحه» وجود دارد. یک سیستم معمولی شامل یک محفظه فولادی با محیط فیلتراسیون موجود در پیستون های متحرک یا صفحات کشویی است که پردازنده را قادر می سازد تا صفحات را از جریان اکسترودر بدون توقف تولید خارج کند. آلاینده‌ها معمولاً روی صفحه‌های سیمی بافته شده جمع‌آوری می‌شوند که روی صفحه فولادی ضد زنگ به نام «صفحه شکن» – یک قطعه فولادی دایره‌ای قوی که با سوراخ‌های بزرگ حفر می‌شود تا جریان مذاب پلیمری را فراهم کند. برای بازیافت پلی استر معمولی است که یک تعویض کننده صفحه را در خط اکستروژن ادغام کنید. این می تواند در خط اکستروژن گندله سازی، اکستروژن ورق یا نوار تسمه ای باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.