با خرید بطری پت ضایعات پیراهن رونالدو هدیه بگیرید

یک بطری پلاستیکی  و یا بطری پت ضایعات را در دست می گیرید، سعی کنید آن را نه به عنوان زباله ای که باید دور ریخته شود، بلکه به عنوان سنگ بنای چیزی خارق العاده در نظر بگیرید.

داستان EcoBricks از گواتمالا شروع می شود و ما را از طریق فیلیپین به آفریقای جنوبی می برد. سوزانا هایسه که از سطح زباله های پلاستیکی اطراف دریاچه آتیتلان در گواتمالا وحشت کرده بود، برای اولین بار ایده EcoBrick را مطرح کرد.

او از آنها دیواری ساخت که الهام بخش دیگران در سراسر جهان شد.

لحظه ای که بطری پلاستیکی مدرن نوشیدنی عادات نوشیدنی در جهان را تغییر داد دشوار است.

روزی که سوپرمدل های نیویورکی در اواخر دهه 1980 شروع به حمل بطری های بلند آب اویان به عنوان اکسسوری در کت واک های فشن شو کردند، مطمئناً نشان دهنده آینده پیش رو بود.

میلیاردها بطری با این وعده فروخته شد که آب بطری برای مو و پوست مفید است، سالم تر از نوشابه ها و ایمن تر از آب لوله کشی است. و طولی نکشید که مصرف کنندگان به این فکر افتادند که تقریباً در هر جایی که می روند به آب در دسترس نیاز دارند.

چیزی که بطری‌ها را از سایر محصولات پلاستیکی متمایز می‌کند که در ظهور مصرف‌گرایی پس از جنگ جهانی دوم به وجود آمدند، سرعت بی‌نظیری است که بطری نوشیدنی که اکنون در سراسر جهان در همه جا وجود دارد، از راحتی به نفرین تبدیل شده است.

انتقال در یک نسل انجام شد.

پیتر گلیک، یکی از بنیانگذاران و رئیس بازنشسته مؤسسه اقیانوس آرام در اوکلند، کالیفرنیا، و نویسنده کتاب بطری و فروخته شده: داستان پشت وسواس ما با می گوید: “بطری پلاستیکی صنعت نوشیدنی را متحول کرد و عادات ما را از طرق مختلف تغییر داد.”

ما به جامعه‌ای تبدیل شده‌ایم که به نظر می‌رسد اگر آب در دسترسمان نباشد، اتفاقات وحشتناکی رخ خواهد داد. این یک جور احمقانه است. اینطور نیست که در قدیم کسی از تشنگی مرده باشد.”

در سال 2016، سالی که فروش آب بطری در ایالات متحده رسماً از نوشابه ها پیشی گرفت، جهان با بحران رو به رشد زباله های پلاستیکی بیدار شد.

واکنش متقابل در برابر انبوه بطری های دور ریخته شده که آبراه ها را مسدود می کند، اقیانوس ها را آلوده می کند و فضای داخلی را آلوده می کند، سریع بوده است.

به طور ناگهانی، حمل بطری های پلاستیکی آب سرد نیست.

چیزی که جالب است پوشیدن آنهاست: مد باسن به لباس های طراحان ساخته شده از بطری های آب بازیافتی تبدیل می شود. حتی بازار رو به رشدی از لوازم لوکس و قابل شارژ مجدد از جنس استنلس استیل وجود دارد، از جمله یک بطری با نسخه محدود پوشیده شده با هزاران کریستال سواروسکی که تقریباً 2000 دلار به فروش می رسد.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.